Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praktická ukázka výcviku.

1. 9. 2006

Na těchto stránkách Vás nechceme seznámit jen se sportovními disciplínami, ale též s výcvikem basenjiho.Ač někdy literatura uvádí  (a občas  bohužel  i někteří  majitelé basenjiho) ,že výcvik basenjiho  není  možný,nevěřte tomu . Basenji se dá vycvičit,alespoň natolik,aby složil základní zkoušky z poslušnosti. Existuje  mnoho knih o výcviku,které nám ukazují jak vycvičit co nejefektivněji psa,ale nebylo by asi  účelné vypsat  zde úryvky.Budeme zde uvádět jak  návod tak příklady z praxe.Konkrétně budou uváděny zkušenosti  z  výchovy jednoho basenjiho,který v roce a půl neuměl ani sedni, na vodítku chodil po dvou nohách (zadních)utíkal při prvním odepnutí vodítka,útočil na psy a celkově nebyl schopný respektovat člověka. Bohužel i takový psi jsou  mezi námi

V prvé řadě bych chtěla upozornit na známá a ověřená pravidla pro výcvik jakéhokoliv psa. Zdají se být automatická,ale věřte,že ne každý je dodržuje. Jak se říká nejlépe se učí na chybách jiných.Budu se snažit uvádět chyby co jsem udělala se svým psem a k jakému důsledku vedly.

1)      Cvičte vždy s již vyběhaným psem.U basenjiho to bývá zvláště problém,neb ne  každý basenji má natolik zvládlé přivolání,aby se mohl dostatečně sám vyběhat. Důležité je, aby pes byl vyběhán a přebytečná energie částečně vyčerpaná. Rozhodně však nesmí být pes fyzicky unaven natolik,aby neměl chuť dále spolupracovat. Mnou ověřené metody jsou dvě. Psa lehce fyzicky unavím např.běháním u kola či házením aportku na louce a to vše v délce maximálně 30minut a s přihlédnutím k počasí.Druhá varianta psa lehce psychicky zabavit. Ačkoliv nám lidem procházka městem nepřipadá nikterak únavná,pes který stále čuchá a vnímá každý pach,se velice brzy psychicky unaví.

2)      Cvičte vždy s polohladovým psem,aby i obyčejný piškot byl v ruce pro psa velice lákavý a pes  snaživý. Cvičit s najezeným psem nemá smysl.Když odpustím možnost torze žaludku,nemáte prakticky žádnou motivaci pro výcvik.

3)      Samotný výObrazekcvik začínejte opakováním již zcela zvládlých povelů.Nikterak dlouho, aby se soustředěnost psa zbytečně nevyčerpala. Po té přidejte nácvik nového povelu.  Až se Vám bude zdát,že  pes povel pochopil,skončete  s ním a už ho neopakujte. Závěr cvičení ukončete opět již zcela navyklým povelům. Čas samotného výcviku je dosti individuální, mám však ze své praxe vyzkoušeno,že přínosných je pouze prvních 15-30minut cvičení.Po té můj basenji už není schopný se soustředit na nové cviky a začíná být nervózní.Vždy v nejlepším skončete,aby pes nabil dojmu,že je skvělý,že vykonal povel správně a že ho nikdo nebude neustále dokola drezírovat.

4)      Dobře si rozmyslete co pro Vašeho psa je odměnou. Některý pes se může zbláznit z nějakým mlsků,jiným postačí jen radost svého pána.Měli by jste umět rozlišovat pochvaly,aby pes ucítil, kdy udělal něco správně a kdy udělal něco tzv.suprově.Nikdy psa netrestejte. To se sice píše  ve všech knihách,ale u basenjiho to platí 2xtolik.Sama jsem párkrát „pleskla“ přes zadek svého psa,když mě nechtěl vnímat a tím pro nás výcvik skončil. Můj pes v tu chvíli odmítal poslušnost a trvalo mi dlouho,než jsem ho přesvědčila,že se to už nebude opakovat.Basenji je velice citlivá dušička.Nikdy nebude slepě vykonávat povely jak např.německý ovčák.Basenji potřebuje motivaci,basenji musí sám chtít a vždy počítejte s faktem,že ačkoliv Váš pes např. skvěle zvládá povel sedni,budou dny kdy si prostě nesedne. Nemá cenu nad tím přemýšlet,patří to k basenjimu,stejně jako k retrívrovi láska k vodě.

Pravidla pro povely:

1)Povel vyslovujte vždy jen jednou. Tato zásada má více souvislostí než se  může zprvu zdát. Nejde o to,aby pes poslechl okamžitě a hned,proto,že to tak prostě má být,ale o to,že opakováním povelů dáváte najevo svoji nedůležitost.Nedůležitost jak samotného povelu  tak nerespektování Vaší osoby.Ze začátku  řeknete sedni 2x,podruhé 5x a také se může stát,že si Váš pes nesedne ani na podesáté. Z praxe to vypadá u nás tak,že pokud vím,že např.můj pes umí povel sedni ,řeknu povel sedni a čekám. Chtěla bych se ještě zmínit o chápání basenjiho (tzv.reflexní oblouk),neb u basenjiho obecně platí prodleva vykonání povelu  1 až 2sekundy.Patří to ke všem primitivním a přírodním plemenům.Takže vyslovím  povel sedni a čekám 2sekundy. Pokud si pes nesedne, řeknu např.: „Co jsem ti říkala?“a rukou mu pomáhám do sedu. Ačkoliv jsem ze začátku tomuto pravidlu nevěnovala takovou důležitost jakou si zaslouží,teď už vím,že to je jedna ze zásad,která se opravdu má dodržovat.

2) Po vykonaném povelu následuje pochvala.Nebojte se radovat jako by jste dostali právě 13tý plat. Psi neznají slova  a nerozumějí jim.Jediné čemu rozumí je intonace hlasu.Postupem času si zvyknou,že slovo „hodný“ znamená,že něco bylo dobře,slovo šikulka,že byl opravdu dobrý atd..Na intonaci záleží. Nepochválený pes po dobře vykonaném cviku  je zmatený pes.

3) Důležitou pomůcku při povelu je též gestikulace Vašich rukou. O samotném  postavení rukou si dozvíte níže. Můj basenji už při některých povelů  ani slovní povel nepotřebuje. Ačkoliv nám se pomůcka rukou nezdá být natolik důležitá,psi na ni dost spoléhají a velice jim pomáhá

4) Setrvání v povelu.Dalším pravidlem a neméně důležitým je fakt,že pes po vydaném povelu např.sedni musí zůstat sedět po dobu,než mu pán dá nový povel.Situace, kdy pes  si sice sedne,ale za pár vteřin si sám odejde,je základ pro nezvládnutí dalších náročnějších povelů např.odložení. Naučte psa povel volno a dávejte ho vždycky,když už nechcete, aby zůstával v té poloze,ve které se právě nachází a zároveň Vám je jedno co bude nadále dělat. Pokud se nenaučíte  správně ukončovat povel,nemůžete se ve výcviku dostat moc daleko. Pes nebude vědět jak dlouho vlastně má sedět,jestli už může odejít a hlavně nebude očekávat od Vás další povel.

Výcvik psa je jedná velká pyramida povelů.Nedá se stavět na chatrných základech a proto není důležité,aby pes hned všechno uměl,ale aby cviky chápal a vykonával je spolehlivě. Např.nemůžu učit psa povel zůstaň a odložení,když mi nezůstane v leže a níž by dostal jiný povel.

 

Povel SEDNI

 • Pes si po vydání povelu sedne a čeká na další povely

Výuka:

 1. Zaujmeme psa jeho oblíbenou hračkou, pamlskem a přilákáme ho k sobě.
 2. V jedné ruce držíme pamlsek a pomalu jím směřujeme přes hlavu psa mírně vzad, čímž je pes donucen si sednout. Druhá ruka může pomoci jako zábrana proti nežádoucímu couvání.
 3. Ve chvíli, kdy si pes začíná sedat zřetelně vyslovíme povel SEDNI.
 4. Psovi dáme pamlsek a pochválíme ho. Přitom dáváme pozor, aby se pes nezačal zvedat nebo si nezačal lehat.
 5. Psa ponecháme sedět alespoň 3 vteřiny (postupně prodlužujeme), následuje povel VOLNO a psa dále chválíme a Obrazekhrajeme si s ním.
 6. Za chvíli můžeme postup opakovat.

Praxe: K povelu sedni není snad co dodávat.

 

 

Povel LEHNI

 • Pes si po vydání povelu lehne a čeká na další povely
 • Ze začátku psa učíme povel LEHNI po splnění povelu SEDNI
 • Jak povel SEDNI tak i povel LEHNI učíme ze začátku čelem k psu, časem přecházíme k zvládnutí tohoto povelu po naší levé noze při učení povelu K NOZE

Výuka:

 1. Necháme psa sednout.
 2. V jedné ruce držíme pamlsek a pomalu jím směřujeme od nosu psa směrem k zemi mírně vpřed. Pes se snaží sledovat pamlsek a pomalu si lehá.
 3. Ve chvíli, kdy si pes začíná lehat zřetelně vyslovíme povel LEHNI.
 4. Psovi dáme pamlsek a pochválíme ho. Přitom dáváme pozor, aby se pes nezačal zvedat. Můžeme psovi mírně zatlačit na záda a tím zabránit nežádoucímu zvednutí.
 5. Psa ponecháme ležet alespoň 3 vteřiny (postupně prodlužujeme), následuje povel VOLNO a psa dále chválíme a hrajeme si s ním.
 6. Za chvíli můžeme postup opakovat.
 7. Postupně můžeme povely SEDNI a LEHNI vzájemně kombinovat, tj. namísto VOLNO použijeme druhý povel. Ze začátku bych nedoporučoval více než jednu kombinaci najednou.

Praxe: Vyvarujte se  stereotypu sedni,lehni,vstaň.Pes bude vykonávat povely v naučeném slovosledu a o samotných cvicích nebude uvažovat a přemýšlet.Proto nikdy neopakujte víckrát za sebou stejnou kombinace.Pes si vytvoří nežádoucí  návyk.

 

Povel KE MNĚ

 • Pes po vydání povelu přiběhne, sedne si čelem k pánovi a čeká na další povely
 • Zvládnutí tohoto povelu je velmi důležité pro okolí a bezpečnost psa
 • Výuka tohoto povelu je nejlepší již od chvíle pořízení psa a to s pomocí nějakých pamlsků (piškoty)

Výuka:

 1. Psa máme na delším výcvikovém vodítku.
 2. Psovi dáme povel VOLNO tak, aby se nám naplno nevěnoval. Vhodná je pomoc nějaké další osoby, která začne psa lákat k sobě.
 3. Zavoláme na psa jeho jménem, vodítkem trhneme směrem k sobě a začneme couvat .
 4. Jakmile se pes otočí a rozběhne se za námi, vydáme povel KE MNĚ a nadále couváme. Na přilákání psa můžeme použít i oblíbenou hračku či pamlsek.
 5. Když je pes těsně u nás, zastavíme a necháme psa se
  dnout za použití povelu SEDNI. Až po té může následovat odměna. Pes po usednutí nesmí vstát, musí nadále sedět.
 6. Časem se snažíme vypustit povel SEDNI tak, aby si pes sedal i bez použití tohoto povelu jako zakončení povelu KE MNĚ.
 7. Po chvíli dáme psovi znovu VOLNO a chválíme a hrajeme si s ním.
 8. Za chvíli můžeme postup opakovat.

Praxe: PravděpodoObrazekbně nejnáročnější a zároveň nejdůležitější cvik z celé výchovy psa.Pokud máme to štěstí a máme pejska odmala,snažte se co nejvíc s malým štěňátkem chodit na volno. Štěně Vás bude následovat a snadněji si tak vytvoří návyk. Já si vzala basenjiho až od 1,5roku a o povelu ke mně neměl ani zdání.

Sama ze své zkušenosti vím,že lákat větřícího basenjiho zvěř na piškot je naprosto beznadějné.Bohužel ačkoliv se to nezdá,povel ke mně není jen o samotném povelu ,ale hlavně o autoritě člověka. Z počátku jsem učila svého psa na dlouhé stopovačce min.10-20metrů.Ihned po povelu jsem si ho přitáhla a snažila se odměňovat. Za pár zatáhnutí pochopí každý inteligentní pes povel KE MNĚ. Problém nastává, když pes je skutečně na volno.To se potom můj basenji rozhlídl a vzal s naprosto čistým svědomím do zaječích.První chybou co jsem dělala,byl fakt,že když jsme potkali zvěř a pes začal na stopovačce větřit či dokonce měl tendenci se rozběhnout,nijak jsem to nezatrhávala.Bylo ode mě dosti naivní si myslet,že bez vodítka mě poslechne jen tak,když řeknu povel KE MĚ,který jinak zvládá dokonale. Nejdříve jsem musela naučit psa,že ani na šňůře nesmí lovit.Jakýkoliv náznak stopování zvěře okamžitě zakázat povelem FUJ.Když pes uviděl zvěř,okamžitě jsem vydávala povel a po té co jsem si psa násilím přitáhla na vodítku,mu dávala „buzerační lekci povelů sedni,lehni“ aby si pes uvědomil,že mě musí poslouchat nejen na vysekaném trávníku místního cvičáku,ale i v těchto chvílích.Z počátku se mu vůbec nechtělo lehat,zvláště když viděl hopsajícího zajíce,ale postupem času jsme se dopracovali k tomu,že vidí zvěř,strašně moc chce jít za ní,ale nenatáhne ani vodítko,protože ví,že nesmí.Krom toho,že mu přerušíte jeho činnost,  zároveň dáváte najevo svoji autoritu,která je v přivolání to nejdůležitější.To je první základ přivolání od zvěře.

Další fintou bývá útěk na druhou stranu,i když hodně samostatným basenjim vidina utíkajícího páníčka nevadí. Já nemůžu vypustit jen tak na louce či u lesa svého psa a nechat ho osudu, ať si dělá co chce a až vyběhne ta srna,tak ho odvolám.Já musím stále svého psa zaměstnávat,buď házením aportů,či každých 20-30metrů dávám povel čekej,stůj,odložení za pochodu,občas si ho přivolám na piškotek.Prostě se starám,aby neměl čas hledat stopu,bylo mu příjemné a zábavné být v mé blízkosti a zároveň neměl obavy z upnutí na vodítko.Dosti pomůže i pocit vodítka  vláčeného za sebou,ale tady pozor.Stačí jednou, aby pes okusil utéct od Vás i s vodítkem a pocit „nadvlády“ pána,který má psa na vodítku je ta tam.

 Další chybou je zpětný návrat psa,který utekl. Pes je zvíře velice,chytré zvláště pak basenji.Můj basenji se s přehledem vrátil od zvěře po pár minutách ba i hodinách a s drzostí bankovního tuneláře si předsednul a předvedl dokonalé přivolání.Ve Vás pak převládá smíšený pocit,zda máte vlastně psa trestat,když přišel či naopak. Takže rada zní,nikdy nedovolte svému psovi,který utekl se předpisově vrátit,aby nemohl být pochválen.Určitě když pes utíkal,jste volali povel KE MĚ,takže když uvidíte psa,jak se k Vám vrací s typickým vysmátým úsměvem basenjiho,jděte mu naproti.Nedovolte mu dokončit cvik a řeknete něco ve stylu „Co jsem ti říkala? Kde si byl?“Pes pochopí dle intonace hlasu,že něco není v pořádku a pes který má naučený povel KE MĚ,ví, že ho neudělal dokonce a hlavně,že neposlechl.

 Problém přivolání basenjiho vidím na doživotí úsilí a je jen na nás a na  našem vztahu ke psovi jak se k tomu postavíme.Nechci se smířit s tím,že můj pes bude stále na vodítku a tak postupně pouštím psa na „bezpečných místech“  až po méně bezpečné.Bezpečné myslím, na rušivé podněty (např.zvěř,psi,kočky atd).

 

Povel K NOZE

 • Pes si po vydání povelu sedne k naší levé noze a čeká na další povely
 • Po té při zavelení povelu K NOZE a vykročení vpřed pes vstává a při chůzi se drží u naší levé nohy, přičemž nesmí táhnout vpřed, vzad ani případně do strany

Výuka:

1.      Pes po provedení povelu KE MNĚ sedí před námi a je na vodítku.

2.      Psa zaujmeme pamlskem, lehce vodítkem trhneme a zavelíme K NOZE:

3.      Psa lákáme pamlskem tak, aby nás obešel z naší pravé strany a ve chvíli, kdy se ocitne po naší levé straně ve stejném směru, dáme povel SEDNI.

4.      Po té následuje odměna, pochvala.

5.      Toto je základní a výchozí situace pro další nácvik.

 

Praxe: Nejtěžší na povelu K NOZE je se rozhodnout jakým způsobem bude k Vám pes vlastně přicházet.Zda obcházet ze zadu a nebo rovnu přisedat k levé noze. Je jen na Vás pro kterou variantu rozhodnete a která bude Vašemu psovi vyhovovat.Doporučuji tu,která sedí více psovi a nadále způsob přisedání už neměnit a vyžadovat stále stejný způsob.

Chůze vpřed

 1. Pes sedí po naší levé noze, vodítko máme nakrátko v naší levé ruce.
 2. Vykročíme levou nohou, lehce trhneme vodítkem vpřed a současně dáme povel K NOZE.
 3. Jdeme středně rychlou chůzí, nesmíme dát psovi čas, aby se věnoval okolí. Psa můžeme lákat pamlskem, který budeme držet nad jeho nosem tak, aby zbytečně nevyskakoval.
 4. Jakmile se pes opozdí, táhne vpřed nebo jde jiným směrem tak krátce ale ostře trhneme vodítkem (doporučuji stahovací obojek) současně se zavelením povelu K NOZE.
 5. Jakmile se pes drží správně po naší levé straně, vodítko musí být prověšeno, nesmí psa tahat.

 

Praxe:Z počátku jsem učila svého psa pomocí vodítka a trhnutí povel k noze.Dopracovala jsem se do stádia,kdy si pes spojil k noze s trhnutím vodítkem . V praxi to vypadalo tak,že když jsem měla 10metrové vodítko,tak se zastavil až na těch 10metrech.Vůbec si mě nehlídal a o nějaké levé „noze“ neměl ani zdání.Musel si upevnit povel  „k noze“ při stání pána, po té sem vycházela a měla úplně volné vodítko.Pes samozřejmě necítil žádný tlak na krk,takže s chutí vyrazil a během pár metrů mě předběhl o několik Obrazekmetrů. Zastavila jsem se a řekla „No kdepak jsem? „K

Obrazeknoze“ bylo!“Pes se musel vrátit,obejít mě,usednout a znova.A takto jsem šli asi tak 20xkdyž ho to psa přestalo bavit.Začal si nohu hlídat sám,neb čekal,kdy se zas zastavím. No a o to jde.Aby si sám hlídal nohu.Samozřejmě používám vodítko a když se trochu opozdí,či naopak předběhne,tak ho upozorním vodítkem.Základ však je, aby pes věděl,že „k noze“ je chůze u Vaší nohy,která se musí následovat i při změněně směru a to bez pomoci trhnutí vodítka.

Zastavení

 1. Pes se při chůzi drží po naší levé straně.
 2. Zavelíme povel K NOZE, zastavíme se. Pokud jde pes vpřed, trhneme vodítkem zpět.
 3. Jakmile se pes zastaví po naší levé straně, dáme mu povel SEDNI a necháme ho sedět.
 4. Pes musí v klidu sedět po naší levé straně a čekat na další povely.
 5. Zastavení psa je důležité zvláště pro další nácvik zejména přecházení silnice.
 6. Časem si pes bude sedat bez povelu pouze na naše zastavení při chůzi.

Změna směru

 1. Pes se při chůzi drží po naší levé straně.
 2. Zavelíme povel K NOZE, změníme směr. Psa korigujeme trhnutím vodítka.

 

Povel ČEKEJ,STŮJ

·        Pes čeká na místě než ho přijde pán

·        Pes se odkládá za pochodu ve stoje

·        Pes stojí na místě

1.      Psa učíme povel ČEKEJ na dlouhém vodítku.

2.      Řekneme povel ČEKEJ a snažíme se přimět psa na místě trhnutím vodítka,bez další chůze vpřed. 

3.      Ze začátku učíme ČEKEJ,kdy je pes v předu a pán ho teprve dochází

4.      Povel STŮJ učíme na vodítku a od psa vyžadujeme aby stál na jednom místě ve stejné poloze bez hnutí. Postavíme psa a řekne STŮJ.Ze začátku popojdeme od psa na pár metrů a vyžadujeme stání na místě.Postupem času se od psa více vzdalujeme.

Praxe: Povel ČEKEJ není sice v žádném Zkušebním řádu,ale v praxi se používá více než např.povel vpřed před překážku.Povel ČEKEJ nejvíce používám,když mě pes předběhne a nechci ho zbytečně přivolávat.Nebo  stojím na místě a je mi jedno v jaké poloze pes přečká než si vyřídím jinou záležitost. ObrazekPovel ČEKEJ je sice na první pohled stejný s povelem STŮJ ,ale rozdíl zde přeci jenom je.Zatímco při povelu ČEKEJ je mi jedno,jestli pes popojde ještě pár metrů,lehne si,či očichává nějaké sloupek ,u povelu stůj vyžaduji okamžité zastavení pokud možno již bez popocházení. Nejlépe se povel stůj učil na vodítku při přechodu z chodníku do silnice a naopak. Zde stále přemýšlející basenji zjistil princip rozdílu povelu ČEKEJ a STŮJ  a pochopil jak je důležité stát a nepopocházet např.2metry do silnice. Povel stůj je též základem pro odložení za pochodu. Z praxe vím,že mnoho psům včetně basenjiho dělá problém otočit se za rozběhlou srnou k pánovi a proto odložení za pochodu je velice užitečné. Zavolám povel STŮJ  a pes se zastaví .V lepším případě.

 

Povel ZŮSTAŇ

·        Používá se při dlouhodobém odložení psa

·        Před odchodem do obchodu,kladení stopy a jiné činnosti,kdy požadujeme od psa vyčkání na  místě.

1.      Z počátku zavelíme povel LEHNI a k tomu řekneme povel ZŮSTAŇ

2.            Popojdeme jen na pár metrů a chválíme psa jak je hodný,že leží. Při jakémkoliv náznaku pohybu a zvednutí z místa,zavelíme znova lehni a zůstaň

3.      Pokud pes vstane a popojde,vrátíme ho na stejné místo! Znova velíme zůstaň.Čas psa osamoceného postupně prodlužujeme.

4.      Ze začátku se na psa stále díváme do očí a jsme s ním v kontaktu.

 Obrazek

Praxe: Tento cvik je velice užitečný v mnoha případech. Od samého začátku nám jde o to,aby pes pochopil,že nesmí odejít z místa za žádných okolností.Nejprve jsem odcházela na pár metrů,po té déle. Nejdříve otočena obličejem ke psovi,posléze už normálně v zad. Po Vašem zpětném příchodu psa pohlaďte,dejte pamlsek ,ale dbejte na to,aby pes sám se nezvednul a neukončil tak povel. Tohoto návyku jsem docílila,když jsem nadšená přeběhla ke psovi,řekla „hodný“ volno.Pes si zafixoval můj příchod s koncem cviku a už nečekal na můj povel.Proto i několikrát obejděte psa,pohlaďte ho,překročte ho,sedněte si vedle něj,zas popojděte tak na 30metrů. Povel zůstaň doporučuji ukončovat povelem sedni a posléze volno. Pes zůstává ležet  u Vašich nohou i po Vašem přiřazení k němu a očekává další povel.Po té co zvládnete sami odložení,zkoušejte odložení za  rušivých podmínek.Např. ve skupince psů. Zvedne-li se některý pes ze skupinky z odložení a vyprovokuje ke hře Vašeho,neomlouvá Vašeho psa útěk z odložení.Opět ho zaveďte na stejné místo,byť by tam měl ležet jen minutu.Z povelu ZŮSTAŇ se NIKDY pes nepřivolává!!!!! Pes musí čekat na návrat svého pána

Povel „odložení za pochodu“

·        Ztížená varianta odložení zůstaň

·        Psa může z tohoto odložení odvolat

1.      Psa máme u nohy a povelem „KE MNĚ“ jdeme v před.

2.      Po té řekneme povel LEHNI  a odejdeme od psa.

3.      Pes pokud má správně zafixováno,že povel ruší až další povel by měl zůstat stát,ležet sedět,dle Vašeho povelu.

4.      Pokud se pes bude snažit odejít,opakujeme povel a vrátím zpět na místo.

5.      Můžeme nechat psa v odložení ve stoje, ve sedě, v leže. V leže se pes odkládá nejčastěji,neb pes nemá tendenci se zvedat

Praxe: ObrazekTato na první pohled těžká úloha je ve skutečnosti velice snadná,za předpokladu,že jste psa celou dobu učili setrvání v povelu do vydání dalšího povelu.To znamená,že když zavelím svému basenjimu lehni tak si lehne a je mu jedno,že já odcházím,neb čeká na další povel.Pes,který se sám zvedal z povelu sedni,či lehni,vlastně neví co po něm chcete a můžete si být jisti,že uteče.Z počátku zavelíme na místě lehni a až si pes lehne, pomalu odcházíme. Postupem času ztěžujeme výcvik odložení za normální chůze. Nejlépe se mi odložení za pochodu učilo povelem stůj,neb jak je známo,basenji si nelehne jen tak všude J

 

Povel APORT

 • Přinášení věcí ke psovodu

  1. Celý nácvik provádíme opět ze základního postoje (tedy v sedě u levé nohy).
  2. Psovod sedícího psa lehce přidržuje za obojek. Před odhozením aportu zavelí psovod psovi "čekej", odhodí aport do vzdálenosti zhruba 10 kroků a teprve v okamžiku, kdy předmět dopadá na zem, psa s povelem "aport" vypouští.
  3. Jakmile pes aport drží, přichází povel "ke mně". Přibíhá-li pes do blízkosti psovoda, psovod s posunkem pravé ruky do výšky očí velí psovi "sedni".
  4. Pak psu aport odebere a na další povel "k noze" usedá pes k levé noze psovoda a přichází pochvala.

 

Praxe: Zdánlivě jednoduchý cvik. U basenjiho vidím kámen úrazu v aportovaném předmětu. Basenji nerad aportuje,nemá to v sobě jako např.retrívr či německý ovčák. A tak jsem rok hledala správnou motivaci pro aport.Našla jsem ji v králičí kůži,po kterém se můj pes může u aportovat.Všem vášnivým lovcům vřele doporučuji. Udělejte si z kůže pár aportků.Já mám koupený míčekObrazek na provázku a obalený kůží,klasickou činku obalenou kůží a samotný aport z kůže. Činka a králičí aportek je pouze na aportování. Míček na šňůře je na blbnutí a hraní si. Po té když najdete předmět,který pes bere spolehlivě do huby,není už nic těžkého na samotném aportu.Ze začátku učte psa na vodítku,co po něm chcete. Teprve až bude mít zvládlý povel na vodítku,odepněte. Naučte svého psa povel „DRŽ“ a občas se o aportek přetahujte,aby jste vzbudili zájem psa a zároveň upevnili zákus aportu.

 

Při zdokonalování přinášení předmětů je na psovodovi, aby rozeznal na psu, kdy mu přílišné zpřesňování aportu vadí a kdy je třeba práci na okamžik uvolnit. To znamená udělat si několik aportObrazeků hravých bez vyžadování přesnosti.
Aportuje-li pes s chutí i při zpřesněné práci, budeme zařazovat k přinášení různé předměty Po sléze kdy Vám začne pes aportovat spolehlivě bez vodítka,házejte lákavý předmět přes překážku a vyžadujte vrácení psa zpět jak přes překážku tak s aportem.Naučíte-li se psa správně odměňovat,ale celá lekce aportování se stane pro psa zábavnou hrou,nebude ztížení překážkou pro Vašeho basenjiho žádný problém.Sama do teď vzpomínám kdy jsem udělala aport z kůže,za dva dny pes už spolehlivě aportoval a koncem týdne už skákal přes překážku s aportem.Tak honem do výkupu pro kůži a můžete začít. Obrazek

 Obrazek

 

 

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Trestání

 

 Jestliže jsme u trestání, řekněme si k tomuto tolik diskutovanému tématu několik slov. Trest musí přijít vždy bezprostředně po provinění, musí být úměrný tomuto provinění, musí být úměrný stáří, pohlaví a konstituci psa. Mějme však vždy na mysli, že trestem pro psa je i nepochválení. Lidé, kteří psy při výcviku bijí, nebo dokonce do psů kopou, jsou hulváti, kteří, nemajíce dostatek teoretických znalostí o výcviku, si svou bezmocnost vybíjejí na psu. Mnohem menší chybou je psu trest prominout, než jej jednou potrestat nespravedlivě nebo neúměrně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

výcvik

(Pavel, 28. 12. 2009 12:49)

Dobrý den,mám dotaz,váš popis nácviku jednotlivých povelů jak popisujete,ty myslíte specielně na Basenji? Jestli ano tak prosím,ale obecně je tam několik věcí se kterými nelze souhlasit.Třeba povel čekej.Zbytečnost,stačí povel lehni a pes pokud neřeknu jiný povel tak leží neomezeně dlouho.

Basenji

(Cermakova, 12. 2. 2008 12:29)

Dobrý den, mám stejný dotaz, jaký už je tu naposán.Máme také problémy s kousáním.Basenjimu-fence jsou 3 měsíce a hrozně kouše, chápu, že je to ještě hravé štěně, ale stejně se mi to zdá příliš..Předem moc děkuji.
cermakova@orlicko.cz

BASENJI

(DENI, 23. 9. 2007 8:49)

DOBRÝ DEN, CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT,MÁM BASENJÍ ŠTĚNĚ 2 A PŮL MĚSÍCE.MOC KOUŠE A NÉ MÁLO...CHTĚLA BYCH POMOCI S TÍM, JAK HO TO ODNAUČIT...JINAK SE MĚ MOC LÍBÍ TATO STRÁNKA...DĚKUJU
DENISA.LOKOBAUEROVA@SEZNAM.CZ